poniedziałek, 26 lipca 2010

AC/DC

AC/DC
High Voltage

High Voltage - pierwszy ogólnoświatowo wydany album studyjny australijskiego zespołu hardrockowego AC/DC. Wydany został 14 maja 1976 roku. Osiem z dziewięciu utworów jest autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, i Bona Scotta. Utwór "Can I Sit Next to You Girl" jest autorstwa braci Youngów.

Album został oryginalnie wydany przez wytwórnię Atlantic Records, i przysporzył jeszcze większą popularność zespołowi, sprzedając ponad 3 miliony egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.

Ogólnoświatowa wersja albumu High Voltage stwarza uczucie praktycznie żadnego związku z australijską wersją. Jest to kompilacja utworów z pierwszych dwóch australijskich albumów studyjnych AC/DC, z jedynie dwoma utworami z oryginalnego High Voltage (wydanego w lutym 1975 r.) oraz z siedmioma z albumu T.N.T. (wydanego w grudniu 1975 roku).

Tę edycję albumu wyróżnia także inna okładka od oryginalnej, którą wyróżnia osoba Angusa Younga na niej, co jest pierwszym (i nie ostatnim) razem wśród albumów AC/DC. Początkowo w Europie ten album był wydawany z jeszcze inną okładką, obecnie w Europie album jest wydawany z oryginalną okładką.

LISTA UTWORÓW
"It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll)" - 5:01 (winyl), 5:15 (CD)
"Rock 'n' Roll Singer" - 5:03
"The Jack" - 5:52
"Live Wire" - 5:49
"T.N.T." - 3:34
"Can I Sit Next to You Girl" (Young, Young) - 4:12
"Little Lover" - 5:39
"She's Got Balls" - 4:51
"High Voltage" - 4:04
 


AC/DC
Powerage

Powerage jest piątym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym w maju 1978 roku. Jest on również czwartym, ogólnoświatowym albumem studyjnym AC/DC. Wszystkie utwory są autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, i Bona Scotta.

Album został oryginalnie wydany przez wytwórnię Atlantic Records. Osiągnął 133. pozycję na amerykańskiej liście Billboardu, Pop Albums, oraz został sprzedany w ponad milionie egzemplarzy w tym samym kraju.

Powerage jest pierwszym albumem AC/DC wydanym niemal w tym samym czasie na obu - australijskim i międzynarodowym - rynkach, oraz jest pierwszym który został wydany z tą samą okładką na obu rynkach. Również jest pierwszym albumem pod względem listy utworów, która jest taka sama na wszystkich wersjach albumu, z wyjątkiem europejskiej edycji winylowej. Zawiera ona utwór "Cold Hearted Man", który nie został oficjalnie wydany na żadnym innym albumie AC/DC. Dodatkowo, niektóre wczesne egzemplarze tej edycji albumu nie zawierają utworu "Rock 'n' Roll Damnation".

Na Powerage zadebiutował nowy basista zespołu, Cliff Williams. Jest to ostatni album studyjny zespołu wyprodukowany przez Harry'ego Vandę i George'a Younga gdy wokalistą zespołu był Bon Scott.
 

LISTA UTWORÓW
"Rock 'n' Roll Damnation" – 3:37
"Down Payment Blues" – 6:03
"Gimme a Bullet" – 3:21
"Riff Raff" – 5:11
"Sin City" – 4:45
"What's Next to the Moon" – 3:31
"Gone Shootin'" – 5:05
"Up to My Neck in You" – 4:13
"Kicked in the Teeth" – 4:03
 


AC/DC
If You Want Blood You've Got It

If You Want Blood You've Got It jest pierwszym albumem koncertowym australijskiego zespołu AC/DC, oryginalnie wydanym 13 października 1978 roku. Autorami wszystkich utworów są Angus Young, Malcolm Young, i Bon Scott.

Koncert został nagrany 30 kwietnia 1978 r. w Apollo Theatre w Glasgow, Szkocja, podczas trasy koncertowej Powerage Tour, i zawiera utwory z albumów T.N.T., Dirty Deeds Done Dirt Cheap, Let There Be Rock, i Powerage. Jest to ostatni album AC/DC za czasów Bona Scotta, którego produkcją zajęli się Harry Vanda i George Young, którzy byli także producentami wszystkich poprzednich albumów AC/DC.

Wyróżniającą sytuacją z tego koncertu jest to, że gdy zespół wrócił na bis, był przebrany w ubiór reprezentacji Szkocji w piłce nożnej.
Utwór o tym samym tytule, "If You Want Blood (You've Got It)", zamieszczony jest na następnym albumie AC/DC, Highway to Hell.
Utwory "Dog Eat Dog" i "Fling Thing" (obecnie znany pod nazwą "Bonny") także zostały wykonane na tym koncercie, ale nie zostały zamieszczone na tym albumie. Utwór "Dog Eat Dog" z tego koncertu został wydany na stronie-B singla "Whole Lotta Rosie" w listopadzie 1978 r.
Utwór "Rocker" mimo że jest z tego koncertu, na albumie jest zamieszczony w nieznacznie zmienionej wersji.
 

LISTA UTWORÓW
"Riff Raff" (Powerage) – 5:58
"Hell Ain't a Bad Place to Be" (Let There Be Rock) – 4:10
"Bad Boy Boogie" (Let There Be Rock) – 7:26
"The Jack" (T.N.T.) – 5:49
"Problem Child" (Dirty Deeds Done Dirt Cheap) – 4:36
"Whole Lotta Rosie" (Let There Be Rock) – 4:08
"Rock 'n' Roll Damnation" (Powerage) – 3:40
"High Voltage" (T.N.T.) – 5:04
"Let There Be Rock" (Let There Be Rock) – 8:32
"Rocker" (T.N.T.) – 3:12
W nawiasach wymienione są albumy z których oryginalnie pochodzi dany utwór.
Kompozytorami wszystkich utworów są Angus Young, Malcolm Young, i Bon Scott.



AC/DC
Highway To Hell

Highway to Hell jest szóstym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 27 lipca 1979 roku. Jest to również piąty ogólnoświatowo wydany album studyjny zespołu. Wszystkie utwory są autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, oraz Bona Scotta.

Album został oryginalnie wydany przez wytwórnię Atlantic Records. Obecnie sprzedany został w ponad 7 milionach kopii w Stanach Zjednoczonych.

W 2003 album został sklasyfikowany na 199. miejscu listy 500 albumów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone[5].

Najpopularniejszy album AC/DC w czasie jego wydania, Highway to Hell wydatnie poszerzył liczbę odbiorców muzyki zespołu, pozycjonując zespół do przełomowego sukcesu w następnym roku razem z wydaniem następnego albumu, Back in Black. Jest to ostatni album AC/DC nagrany razem z wokalistą Bonem Scottem, przed jego przedwczesną śmiercią w lutym 1980 roku. Końcowe słowa wypowiedziane przez Scotta na albumie, "Shazbot, na-nu na-nu", są zwrotami używanymi w popularnym wtedy amerykańskim sitcomie, Mork & Mindy, przez głównego bohatera, Mocka (granego przez Robina Williamsa).

Highway to Hell jest pierwszym albumem AC/DC niewyprodukowanym przez Harry'ego Vandę i George'a Younga. Przed-produkcja albumu zaczęła się w styczniu 1979 roku z wycinkami dem w Albert Studios w Sydney, Australia, gdzie zespół spotkał producenta, Eddiego Kramera. Kramer został zwolniony zanim choć jeden utwór został stworzony, a jego miejsce zastąpił Robert John "Mutt" Lange. Mimo że wybór był przypadkowy, to Lange wyprodukował także następne dwa albumy zespołu, Back in Black i For Those About to Rock We Salute You.

W Australii, Highway to Hell został wydany z trochę inną okładką, wyróżniającą płomienie i gryf gitary skierowany w stronę zdjęcia członków zespołu, które wyróżnia ogólnoświatowa okładka. Dodatkowo, w NRD album został wydany z inaczej zaprojektowanym przodem i tyłem okładki, ponoć dlatego, że władze NRD nie były zadowolone z wkładki do albumu wydawanej wszędzie w tej samej postaci.
 

LISTA UTWORÓW
"Highway to Hell" – 3:28
"Girls Got Rhythm" – 3:23
"Walk All Over You" – 5:10
"Touch Too Much" – 4:26
"Beating Around the Bush" – 3:55
"Shot Down in Flames" – 3:22
"Get It Hot" – 2:34
"If You Want Blood (You've Got It)" – 4:36
"Love Hungry Man" – 4:17
"Night Prowler" – 6:17
 

AC/DC
'74 Jailbreak

 '74 Jailbreak jest minialbumem australijskiego zespołu AC/DC, został wydany 15 października 1984 roku na amerykańskim i japońskim rynku, a w 1990 roku, także na europejskim[1]. Na albumie zostały zamieszczone niektóre wczesne utwory AC/DC, wydane jedynie w Australii.

Pierwszy utwór pochodzi z australijskiej edycji albumu Dirty Deeds Done Dirt Cheap z 1976 r., a reszta utworów jest z australijskiej edycji albumu High Voltage, nagranego w 1974 r. i wydanego w następnym roku.



LISTA UTWORÓW
1. Jailbreak
 
2. You Ain't Got A Hold No Me
3. Show Business
4. Soul Stripper

5. Baby, Please Don't Go





AC/DC
For Those About To Rock (We Salute You)



For Those About to Rock We Salute You jest ósmym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 23 listopada 1981 roku. Album jest następcą, popularnego albumu Back in Black. For Those About to Rock został sprzedany obecnie w ponad 4 milionach kopii w Stanach Zjednoczonych.

Nazwa albumu została zainspirowana przez książkę, przeczytaną przez Angusa Younga, o nazwie: For Those About to Die, We Salute You, opowiadającej o rzymskich gladiatorach. Jest to ostatni album AC/DC wyprodukowany przez Roberta Lange.

Jest to pierwszy album AC/DC, który osiągnął 1. pozycję w USA (drugi jest Black Ice z 2008 r.). Po jego wydaniu, zespół wyruszył na swoją pierwszą trasę stadionową w Ameryce Północnej. Podczas tej trasy, popularnym stał się tytułowy utwór z tego albumu, który zespół zwykł grać na bis oraz przy którym na scenie pojawiały się armaty, które wybuchały zgodnie z utworem.

W Hiszpanii, wczesne kopie albumu miały odwrócony kolor okładki, czyli brązową armatę na czarnym tle.



LISTA UTWORÓW
"For Those About to Rock (We Salute You)" – 5:44
"I Put the Finger on You" – 3:28
"Let's Get It Up" – 3:54
"Inject the Venom" – 3:32
"Snowballed" – 3:23
"Evil Walks" – 4:23
"C.O.D." – 3:19
"Breaking the Rules" – 4:23
"Night of the Long Knives" – 3:25
"Spellbound" – 4:29
 



AC/DC
Flick Of The Switch



Flick of the Switch jest dziewiątym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 15 sierpnia 1983 roku. Album został wyprodukowany przez AC/DC samodzielnie i osiągnął 4. w Wielkiej Brytanii oraz 15. pozycję w USA.

Po problemach z innym członkami zespołu, perkusista Phil Rudd został wyrzucony w trakcie sesji nagraniowych, ale zdążył nagrać większość swoich partii na perkusji. Jeszcze przed wydaniem albumu został zastąpiony przez Simona Wrighta, który udziela się dopiero na teledyskach do dwóch singli z tego albumu, "Flick of the Switch" i "Nervous Shakedown".



LISTA UTWORÓW
"Rising Power" – 3:45
"This House Is on Fire" – 3:25
"Flick of the Switch" – 3:15
"Nervous Shakedown" – 4:29
"Landslide" – 3:59
"Guns for Hire" – 3:26
"Deep in the Hole" – 3:21
"Bedlam in Belgium" – 3:54
"Badlands" – 3:40
"Brain Shake" – 4:09
 



AC/DC
Fly On The Wall


Fly on The Wall - dziesiąty album australijskiego zespołu AC/DC wydany w 1985 roku.


LISTA UTWORÓW
"Fly on the Wall" – 3:46
"Shake Your Foundations" – 4:12
"First Blood" – 3:48
"Danger" – 4:24
"Sink the Pink" – 4:17
"Playing with Girls" – 3:47
"Stand Up" – 3:55
"Hell or High Water" – 4:34
"Back in Business" – 4:26
"Send for the Man" – 3:24
 



AC/DC
Blow Up Your Video



Blow Up Your Video jest jedenastym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 18 stycznia 1988 roku. Jest to ostatni album zespołu nagrany z perkusistą Simonem Wrightem.

Album został wyprodukowany przez Harry'ego Vandę i George'a Younga, producentów pierwszych albumów AC/DC. Po raz ostatni Brian Johnson napisał wszystkie teksty do utworów, od następnego albumu, The Razor's Edge, aż do albumu z 2000 r., Stiff Upper Lip, autorami tekstów byli bracia Youngowie. Na albumie Black Ice wydanym w roku 2008 Johnson ponownie jest autorem tekstów.

Album był najlepiej sprzedającym się albumem zespołu od czasu For Those About to Rock We Salute You. Blow Up Your Video osiągnęło 2. pozycję w Wielkiej Brytanii, a w USA - 12. Mimo wszystko, zespół grał jedynie dwa utwory z tego albumu na trasie koncertowej, Blow Up Your Video World Tour. Singel, "Heatseeker" trafił do pierwszej 20. w Wielkiej Brytanii.



LISTA UTWORÓW
"Heatseeker" – 3:50
"That's the Way I Wanna Rock & Roll" – 3:45
"Meanstreak" – 4:09
"Go Zone" – 4:27
"Kissin' Dynamite" – 3:59
"Nick of Time" – 4:18
"Some Sin for Nuthin'" – 4:11
"Ruff Stuff" – 4:30
"Two's Up" – 5:21
"This Means War" – 4:23
 



AC/DC
The Razor's Edge



The Razor's Edge jest dwunastym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 21 września 1990 roku. Jest to jedyny album studyjny zespołu nagrany z perkusistą Chrisem Slade'em. Album zawiera jedne z najpopularniejszych utworów zespołu, takie jak "Thunderstruck" i "Moneytalks". Album osiągnął 2. pozycję w USA i 4. w Wielkiej Brytanii. Został sprzedany obecnie w ponad 5 milionach kopii w USA.

Po wydaniu albumu, zespołu wyruszył w światową trasę koncertową, która jest prawdopodobnie najsłynniejszą trasą zespołu. Zespół wykonywał z tego albumu głównie trzy utwory (a zarazem single) "Thunderstruck", "Are You Ready", i "Moneytalks" podczas którego na publikę były zrzucane "Angus Bucks".



LISTA UTWORÓW
"Thunderstruck" – 4:52
"Fire Your Guns" – 2:54
"Moneytalks" – 3:46
"The Razor's Edge" – 4:22
"Mistress for Christmas" – 3:59
"Rock Your Heart Out" – 4:06
"Are You Ready" – 4:10
"Got You By the Balls" – 4:30
"Shot of Love" – 3:56
"Let's Make It" – 3:32
 



AC/DC
Who Made Who



Who Made Who jest albumem australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 24 maja 1986 roku jako soundtrack do filmu Stephena Kinga, Maksymalne przyspieszenie. Trzy utwory na albumie - "Who Made Who" oraz instrumentalne "D.T." i "Chase the Ace" - są nowymi utworami. Reszta utworów pochodzi z wcześniejszych albumów zespołu. Tylko jeden utwór pochodzi z tzw. "Ery Bona Scotta"; reszta utworów jest z Brianem Johnsonem. Album został sprzedany obecnie w ponad 5 milionach kopii w Stanach Zjednoczonych. Album osiągnął 11. w Wielkiej Brytanii, a w USA - 33. pozycję.

Równocześnie z albumem, zespół wydał film zawierający teledyski do utworów "Who Made Who", "You Shook Me All Night Long", "Shake Your Foundations", "Hells Bells", oraz zapis wykonania na żywo utworu "For Those About to Rock (We Salute You)", który został nagrany w Detroit w 1983 roku.



LISTA UTWORÓW
"Who Made Who" (Nowy utwór) – 3:27
"You Shook Me All Night Long" (Back in Black) – 3:31
"D.T." (Nowy utwór) (Young, Young) – 2:56
"Sink the Pink" (Fly on the Wall) – 4:15
"Ride On" (Dirty Deeds Done Dirt Cheap) (Young, Young, Scott) – 5:50
"Hells Bells" (Back in Black) – 5:13
"Shake Your Foundations" (Fly on the Wall) – 4:10 (CD), 3:53 (winyl)
"Chase the Ace" (Nowy utwór) (Young, Young) – 3:01
"For Those About to Rock (We Salute You)" (For Those About to Rock We Salute You) – 5:44
 



AC/DC
Live



AC/DC Live jest drugim albumem koncertowym AC/DC, wydanym 27 października 1992 roku. Jest to drugi i ostatni album AC/DC wydany z perkusistą Chrisem Sladem.

Na AC/DC Live składają się utwory nagrane podczas różnych koncertów w ramach trasy koncertowej AC/DC po wydaniu albumu, The Razor's Edge. Listy utworów obu wydanych edycji - jednopłytowej i kolekcjonerskiej - są bardzo zróżnicowane, znajdują się na nich utwory od wczesnych albumów AC/DC, T.N.T. czy Dirty Deeds Done Dirt Cheap, aż do najnowszych albumów, Blow Up Your Video i The Razor's Edge.

Jednopłytowa edycja albumu osiągnęła 15. pozycję na amerykańskiej liście Billboardu, The Billboard 200, a kolekcjonerska - 34. Jednopłytowa edycja albumu została sprzedana obecnie w ponad 3 milionach kopii w Stanach Zjednoczonych, a kolekcjonerska w ponad 2 milionach.



LISTA UTWORÓW
"Thunderstruck" (The Razor's Edge) (Young, Young) - 6:35
"Shoot to Thrill" (Back in Black) - 5:23
"Back in Black" (Back in Black) - 4:28
"Who Made Who" (Who Made Who) - 5:16
"Heatseeker" (Blow Up Your Video) - 3:37
"The Jack" (T.N.T.) (Young, Young, Scott) - 6:57
"Moneytalks" (The Razor's Edge) (Young, Young) - 4:19
"Hells Bells" (Back in Black) - 6:02
"Dirty Deeds Done Dirt Cheap" (Dirty Deeds Done Dirt Cheap) (Young, Young, Scott) - 5:02
"Whole Lotta Rosie" (Let There Be Rock) (Young, Young, Scott) - 4:30
"You Shook Me All Night Long" (Back in Black) 3:55
"Highway to Hell" (Highway to Hell) (Young, Young, Scott) - 3:53
"T.N.T." (T.N.T.) (Young, Young, Scott) - 3:47
"For Those About to Rock (We Salute You)" (For Those About to Rock We Salute You) - 7:08
 



AC/DC
Ballbreaker



Ballbreaker jest trzynastym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 26 września 1995 roku. Album wyróżnia powrót pierwotnego perkusisty AC/DC, Phila Rudda, który został wyrzucony z zespołu z powodu jego problemów z alkoholem i Malcolmem Youngiem. Z tego albumu zostały wydane trzy single: "Hard as a Rock", "Cover You in Oil", i "Hail Caesar". Album został wyprodukowany przez Ricka Rubina, który jest wielkim fanem AC/DC. Rubin pracował wcześniej z zespołem nad utworem/singlem "Big Gun", który został wydany w 1993 r. na soundtracku do filmu Bohater ostatniej akcji.

Album osiągnął 4. pozycję w USA oraz 6. w Wielkiej Brytanii.

Dwa tygodnie od rozpoczęcia amerykańskiej części trasy koncertowej, zespół musiał odwołać cztery koncerty, ponieważ Brian Johnson musiał uczestniczyć w pogrzebie w Wielkiej Brytanii, po niespodziewanej śmierci jego ojca. 28 stycznia 1996 r., natychmiast wyleciał do Brytanii po koncercie w San Antonio, USA. 3 lutego wrócił do USA, i wznowił trasę koncertową razem z zespołem od koncertu w Oakland.



LISTA UTWORÓW
"Hard as a Rock" – 4:31
"Cover You in Oil" – 4:32
"The Furor" – 4:10
"Boogie Man" – 4:07
"The Honey Roll" – 5:35
"Burnin' Alive" – 5:05
"Hail Caesar" – 5:14
"Love Bomb" – 3:14
"Caught with Your Pants Down" – 4:14
"Whiskey on the Rocks" – 4:35
"Ballbreaker" – 4:31
 



AC/DC
Stiff Upper Lip



Stiff Upper Lip jest czternastym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 28 lutego 2000 roku. Został wyprodukowany przez jednego z dwóch pierwszych producentów AC/DC, George'a Younga. Z albumu zostały wydane trzy single: tytułowy "Stiff Upper Lip", "Safe in New York City", i "Satellite Blues".

W Australii, Stiff Upper Lip został wydany także jako dwupłytowa edycja; na pierwszej płycie zawiera oryginalne utwory z albumu, a na drugiej płycie zamieszczone jest pięć utworów na żywo, trzy teledyski, i jeden utwór z sesji nagraniowej albumu Stiff Upper Lip, nie zamieszczony oryginalnie na albumie.



LISTA UTWORÓW
"Stiff Upper Lip" – 3:35
"Meltdown" – 3:41
"House of Jazz" – 3:56
"Hold Me Back" – 3:59
"Safe in New York City" – 3:59
"Can't Stand Still" – 3:41
"Can't Stop Rock 'N' Roll" – 4:02
"Satellite Blues" – 3:46
"Damned" – 3:52
"Come and Get It" – 4:02
"All Screwed Up" – 4:36
"Give It Up" – 3:53





AC/DC
Back In Black



Back in Black jest siódmym albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC, wydanym 25 lipca 1980 roku. Back in Black jest pierwszym albumem AC/DC nagranym bez wokalisty Bona Scotta, który zmarł w lutym 1980 roku. Zespół rozważał rozwiązanie zespołu z powodu jego śmierci, ale ostatecznie zdecydował kontynuować istnienie i szybko zatrudnił nowego wokalistę i twórcę tekstów piosenek, Briana Johnsona. Bracia Young zaczęli pracę nad tym albumem przed śmiercią Scotta, który zdążył napisać teksty do potencjalnych nowych utworów, po śmierci Scotta i przyjęciu nowego wokalisty, bracia postanowili zacząć pracę nad albumem od nowa. Robert John "Mutt" Lange, który pracował z AC/DC nad poprzednim albumem, Highway to Hell, został ponownie zaangażowany do produkcji.

Album został wydany w zremasterowanej wersji pod koniec 1994 roku, później został zamieszczony także na kompilacji Bonfire z 1997 roku. Dodatkowo, w 2005 roku została wydana edycja na dwustronnym CD (DualDisc), zawierająca album w formacie LPCM Stereo i film dokumentalny The Story of Back in Black.

Na całym świecie album sprzedany został już w ponad 49 milionach kopii, dzięki czemu jest na drugim miejscu wśród najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów, za Thrillerem Michaela Jacksona.

W 2003 album został sklasyfikowany na 73. miejscu listy 500 albumów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone

Back in Black zawiera niektóre z największych hitów AC/DC, takich jak "Hells Bells", tytułowy "Back in Black", czy "You Shook Me All Night Long". Angus Young powiedział, że w całości czarna okładka albumu jest "oznaką żałoby" z powodu śmierci Scotta (czarny jest tradycyjnym kolorem dla żałoby). Album jest najpopularniejszym albumem AC/DC, drugim najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów, oraz najlepiej sprzedającym się albumem jakiegokolwiek zespołu, z ponad 49 milionami sprzedanych kopii na całym świecie[7]. W Stanach Zjednoczonych jest na piątym miejscu wśród najlepiej sprzedających się albumów, z 22 milionami sprzedanych kopii[8]. Mimo ogromnego sukcesu komercyjnego, album nie uplasował się na 1., tylko na 4. pozycji krajowego zestawienia w USA. Dopiero następny album zespołu, For Those About to Rock We Salute You, osiągnął 1. pozycję.


LISTA UTWORÓW
"Hells Bells" – 5:12
"Shoot to Thrill" – 5:17
"What Do You Do for Money Honey" – 3:35
"Givin the Dog a Bone" – 3:31
"Let Me Put My Love into You" – 4:15
"Back in Black" – 4:15
"You Shook Me All Night Long" – 3:30
"Have a Drink on Me" – 3:58
"Shake a Leg" – 4:05
"Rock and Roll Ain't Noise Pollution" – 4:16


AC/DC
Black Ice

Black Ice - piętnasty album studyjny hardrockowego zespołu AC/DC. Został wydany 20 października 2008 roku przez wytwórnię Columbia Records

LISTA UTWORÓW
"Rock 'n Roll Train" - 4:21
"Skies on Fire" - 3:34
"Big Jack" - 3:57
"Anything Goes" - 3:22
"War Machine" - 3:09
"Smash 'N Grab" - 4:06
"Spoilin' for a Fight" - 3:17
"Wheels" - 3:28
"Decibel" - 3:34
"Stormy May Day" - 3:10
"She Likes Rock 'N Roll" - 3:53
"Money Made" - 4:15
"Rock 'N Roll Dream" - 4:41
"Rocking All the Way" - 3:22
"Black Ice" - 3:25
 


AC/DC
T.N.T.

T.N.T. jest drugim albumem studyjnym australijskiego zespołu AC/DC. Został wydany tylko w Australii, w grudniu 1975 roku. Siedem z dziewięciu utworów jest autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, i Bona Scotta. Utwór "Can I Sit Next to You Girl" jest autorstwa braci Youngów, a piosenka "School Days" jest coverem utworu Chucka Berry'ego.

Album oryginalnie został wydany przez wytwórnię Albert Productions, i nigdy nie był wydawany przez inną wytwórnię. Niemniej jednak większość piosenek z tego albumu została zamieszczona na ogólnoświatowym wydaniu albumu High Voltage, wydanym przez wytwórnię Atco w maju 1976 r.
T.N.T. wyróżnia zmiana kierunku w porównaniu z debiutanckim albumem, High Voltage, wydanym w lutym 1975 r. High Voltage prezentuje głównie muzykę z wpływami z glam rocka, a T.N.T. już w pełni ujawnia formułę dzięki której zespół stał się sławny w przyszłości: rock & roll oparty na R&B z wysokim poziomem zniekształceń w prowadzącej i rytmicznej gitarze. Album zawiera niektóre z najbardziej znanych utworów zespołu, jak "It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll)", "The Jack", czy tytułowy "T.N.T."

T.N.T. również doprowadził do kolejnych występów AC/DC w australijskim programie muzycznym, Countdown, w którym zespół zaczął występować od wydania debiutanckiego albumu High Voltage. Te występy zawierają wykonanie utworu "T.N.T.", jak i również słynny dziś teledysk do utworu "It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll)".

Teledysk został nakręcony 23 lutego 1976 r. Prezentuje on członków zespołu, razem z członkami zespołu Rats of Tobruk Pipe Band na tyłach ciężarówki jadącej ulicą Swanston w Melbourne, Australia. 1 października 2004 r., alei Korporacyjnej w Melbourne zmieniono nazwę na aleję ACDC jako hołd dla AC/DC. Na wybór tej ulicy wpływ miał między innymi ten teledysk, ponieważ ulica Swanston jest położona w pobliżu tej alei.
T.N.T. jest jedynym australijskim albumem studyjnym AC/DC, który nie ma ogólnoświatowego odpowiednika. Niemniej jednak, siedem z dziewięciu utworów z tego albumu wypełnia ogólnoświatowe wydanie albumu High Voltage, wydanego w maju 1976 r. Pozostałe dwa utwory zostały zamieszczone na innych wydaniach, "Rocker" znaleźć można na ogólnoświatowym wydaniu albumu Dirty Deeds Done Dirt Cheap, wydanego w listopadzie 1976 r., a utwór "School Days" został zamieszczony na kompilacji Bonfire, wydanej w listopadzie 1997 r.


LISTA UTWORÓW
"It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll)" – 5:15
"Rock 'n' Roll Singer" – 5:04
"The Jack" – 5:51
"Live Wire" – 5:50
"T.N.T." – 3:34
"Rocker" – 2:49
"Can I Sit Next to You Girl" (Young, Young) – 4:11
"High Voltage" – 4:02
"School Days" (Chuck Berry) – 5:23
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz